Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ana SayfaAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Hz. Osman’ın Hayası Hakkında Hz. Peygamber’in Sözü

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Hz. Osman’ın Hayası Hakkında Hz. Peygamber’in Sözü Empty
MesajKonu: Hz. Osman’ın Hayası Hakkında Hz. Peygamber’in Sözü   Hz. Osman’ın Hayası Hakkında Hz. Peygamber’in Sözü EmptyC.tesi Mart 20, 2010 5:00 pm

Tarih: Pzr Ağu 31, 2008 3:44 am

--------------------------------------------------------------------------------

- Hz. Ebubekir Peygamber’den içeri girmek için izin istedi. Hz. Peygamber yatağının üzerine uzanmış bir haldeydi. Hz. Âişe’nin bir elbisesini giymişti. Ebubekir’e izin verildi. Peygamber aynı halde duruyordu. Ebubekir, Rasûlullaha dediklerini dedikten sonra çıkıp gitti. Sonra Hz. Ömer izin istedi. Ona da izin verildi. O da Rasûlullahı aynı şekilde, o hal üzerine gördü. Onun ihtiyacı da yerine getirildikten sonra çıktı. Sonra Osman izin istedi. Rasûlullah derhal kalktı ve Hz. Âişe’ye

“Şu elbiseni benim üzerime güzelce derle de açık yerim kalmasın” buyurdu. Böylece Hz. Osman’ın sözlerini de Rasûlullah dinledi. İhtiyacı görüldü. O gittikten sonra Hz. Âişe

“Ey Allah’ın Rasûlü! Ne oluyor ki, Ebubekir ve Ömer’e göstermediğin saygıyı Osman’a gösteriyorsun” dedi. Hz. Peygamber

“Osman çok hayalı bir insandır. Eğer aynı halde ona izin verseydim, hayasından ötürü ihtiyacını bana tam ifade edemezdi” buyurdu.[1]

- Hz. Peygamber oturuyordu. Âişe de arkasındaydı. Ebubekir izin istedi, içeri girdi. Ömer izin istedi, içeri girdi, Sa’d b. Mâlik izin istedi, içeri girdi. Sonra Osman b. Affan izin istedi. Hz. Peygamber onlarla dizi açık olduğu halde konuşurken Hz. Osman içeri girerken derhal elbisesini dizinin üzerine çekti ve hanımına

“Sen de biraz ileriye çekil!” dedi. Böylece bir saat konuştuktan sonra hepsi çıkıp gittiler. Hz. Âişe

“Ey Allah’ın Peygamberi! Babam ve arkadaşları geldi, sen elbiseni dizinin üzerine çekmedin. Bana da “Geri git” demedin. Ancak Osman geldikten sonra bunu yaptın” dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber

“Meleklerin kendisinden haya ettiği bir kişiden haya etmeyeyim mi?” buyurdu ve devamla “Nefsimi elinde tutana yemin ederim ki melekler Allah’tan ve Rasûlü’nden haya ettikleri gibi, ondan da haya ederler. Eğer Osman içeri girdiğinde sen bana yakın yerde olsaydın konuşamaz, başını kaldırıp bakamazdı. Böylece çıkıp giderdi” dedi.[2]
http://iislam.yetkinforum.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Peygamber Efendimizden Dualar